שיר לחתונה

שיר לחתונה

שיר לחתונה – המקורות ההיסטוריים
חתונה היא ללא ספק אירוע מרגש בהיסטוריה היהודית ומתוך כך נוגעת ברבים מאתנו באופן אישי. אחד הרגעים המרגשים באירוע בעיקר עבור החתן והכלה הינו הרגע בו החתן והכלה צועדים אל עבר החופה וברקע מתנגן לו שיר לחתונה המיוחד של בני הזוג.

בעוד כל האורחים מחויכים מטעמם של המנות הראשונות בקבלת הפנים, האמהות מתקשות שלא לבכות, האבות נאבקים שלא להתרגש והזוג עצמו נמצא בלב טקס ההתאחדות, השיר שברקע מנציח את הרגע ועוטף אותו בשמחה.

סגנונות שירים לחתונה
החל משירי אהבה, שירי כמיהה וגעגוע ושירים רומנטיים וכלה בשירים על גן עדן, שירים על איחוד ומשפחה, בעברית או בלועזית, בהופעה חיה או בהקלטה, שיר לחתונה כבר אינו דבר של מה בכך. אז מה בכל זאת מייחד שיר שנבחר למעמד כזה? מה כל כך מיוחד בעצם העובדה שמתנגן לו שיר ברגעים כל כך אמוציונליים? ובכן, כידוע בחירה של שיר לחתונה נעשית על ידי אחד מבני הזוג או שניהם. כלומר, שהשיר אינו רק בעל ליריקה (מילים) אשר מתאימות למעמד, אלא הוא בעל זיקה ספציפית לזוג המאושר.

רקע כללי
נורמות חברתיות רבות, מנהגים ומסורות, כגון שיר לחתונה, נראים לנו היום כמובנים מאליהם, כפרי עיטה של המאה העשרים ואחת. למעשה, שורשיהם ניבטו כבר לפני זמן רב. לאורך ההיסטוריה, שיחקה המוסיקה תפקיד מרכזי בזירת האירועים.

למשל, בסעודות מלכים, כאשר תזמורת או מקהלה היו חלק בלתי נפרד מעצם הארוחה. ברומנים ונובלים שאת חלקם אנחנו מדקלמים עד היום, בהם רגשות בוטאו על ידי מוסיקה. בזמן מלחמות, על מנת להפיג ולו במעט את הכאב, בכנסיות, בסיפורי התנ"ך, בתפילות והרשימה עוד רחוקה מלהסתיים.

אמנם לא ידוע מתי בדיוק המושג "שיר לחתונה", נולד, מתי התחתן הזוג הראשון לצלילי תווים ואקורדים, אך אט אט חדרה המוסיקה אף לטקס זה. היום, אמנים מוסיקליים רבים כותבים ומלחינים שירים אשר גולת כותרתם מלכתחילה היא לככב בחתונות ולא פעם אף מופיעים בעצמם על הבמה.

בכל אופן, שיר לחתונה, כמו גם שירים טקסיים אחרים לאורך ההיסטוריה, מבטא באופן החזק ביותר את האימרה "היכן שמילים נכשלות לבטא, המוסיקה מדברת".

ההצבעה שלך: ריק Average: 3.7 (3 הצבעות )