כתיבת נאום חתונה

כתיבת נאום חתונה

החתונה של החברים ושל בני המשפחה שלנו היא רגע מרגש ביותר וללא ספק מסמלת את אחת ההחלטות החשובות שמקבלים צעירים במהלך חייהם. הבחירה, גם אם נעשית מתוך אהבה איננה פשוטה ואיננה קלה, ו''צל העתיד'' מרחף תמיד על אותה החלטה. ולמרות הכל – זהו רגע משמח ביותר, לא רק עבור הזוג אלא גם עבור המשפחה, החברים והאורחים שרוצים גם הם להשתתף בחגיגה הגדולה, ולשמוח יחד עם החתן והכלה.

בחתונות היהודיות באירופה מימי הביניים ואילך היה נהוג, לאחר החופה, להזמין כליזמר שינגן עבור הקהל וגם בדחן שיספר בדיחות על הזוג, המשפחות והקהילה. שתי הדמויות הללו מסמלות במידה רבה את הצורך החברתי להשתתף בשמחה לא רק כצופים, אלא גם משתתפים בפועל החפצים ביקרו של הזוג.

הצורך לקחת חלק פעיל בחגיגה לא פג גם כיום. ברבות מן החתונות מבקשים כמה חברים ובני משפחה לשאת כמה דברים בשבח הזוג הטרי ולספר על מעלליהם מינקות ועד לאותו הרגע. בכתבה זו ננסה לתת כמה טיפים שיסייעו בכתיבת נאום לזוגות חברים או קרובים שמתחתנים.

בחרו קו מנחה

הקו המנחה יכול להיות סיפור המשפחות וארץ המוצא (במקרה שלא מדובר בישראל), הוא יכול להיות סיפור ההיכרות של הזוג, הוא יכול להיות תחביב מיוחד של הזוג והוא גם יכול להיות סיפור אגדה ידוע שאתם מלבישים עליו את הסיפור של הזוג. הכל פתוח והכל יכול להיות נעים עם קצת יצירתיות.

זהו את קוי האופי של הזוג

קחו 3 מאפיינים מרכזיים של החתן ושל הכלה ותרחיבו אותם. ספרו על דברים מענינים שעשו בעבר, לא רק עבור עצמם אלא גם עבור אחרים. זהו בהחלט הרגע לדבר בשבחם, ומותר גם בפניהם. ספרו על הטוב והיפה שלהם, אבל אל תהססו לתבל גם בהומור ועוקצנות בריאה (מבלי לפתוח תיבות פנדורה גדולות מדי...).

אל תזלזלו בקהל

אתם מכירים היטב את הקהל הנוכח בחתונה. גם אם לא – אנא שאלו את בני הזוג. הנאום שלכם חייב להיות באורך שלא יעייף את הקהל. כתבו טקסט באורך 3-2 דקות לכל היותר. גם הרמה של הטקסט צריכה להיות גבוהה מספיק מצד אחד, ולא מתנשאת מן הצד השני.

זכרו את המקורות

כולנו מהוים את המשכה של המסורת היהודית. גם הקהל מאד אוהב לשמוע את הקישור לתרבות היהודית, לעם היהודי ולמנהגים יהודיים. אל תתעצלו ותפתחו תנ''ך משנה או גמרא. חפשו קטעים רלבנטיים על אהבה, זוגיות ויחסים. אתם בהחלט יכולים להשוות את הזוג המתחתן לדמויות תנכיות וגם לתת מוסר השכל משלכם. יש מקורות נוספים: ספרות עברית חדשה, שירה מודרנית והרבה אחרים. גם כאן – רק השמים הם הגבול.

אחלו לזוג את מה שאתם באמת רוצים עבורם

זאת לא קלישאה, וגם לא כל כך פשוט לכתוב. עצמו לרגע את העיניים וחשבו כמה אתם אוהבים את החברים שלכם ומה באמת אתם חושבים שהם ירצו לאחל לעצמם. עכשיו פקחו את העיניים והעלו את הדברים על הכתב.

אמרו מילה טובה להורים

הזוג שלפניכם לא גדל בואקום. יש לו הורים (שאתם מכירים במקרים רבים) שגידלו אותו וליוו אותו ברגעים טובים ורגעים קשים יותר. לעתים קרובות יש ברקע גם סבים וסבתות, שנחמד להזכיר גם אותם. תנו להורים קרדיט על גידול הילדים שלהם שעומדים תחת החופה והחמיאו להם על זה.

תהיו קצת פטריוטים

חלק מהסביבה של הזוגות היא גם מדינת ישראל, על כל מגרעותיה, ועם כל מעלותיה הרבות. וכמה שנקטר – לא כל כך מהר אנחנו נעזוב את הארץ. אז באמת – לא זה המקום לקטר, אלא דוקא כאן, להזכיר כמה הזוג הוא ישראלי (אתם מכירים זוג שהוא לא כזה?), וכמה כישראלים אנחנו שמחים על החתונה הזאת.

ההצבעה שלך: ריק Average: 5 (2 הצבעות )