משמעות טבעת הקידושין

טבעת קידושין

לאורך ההיסטוריה שמשה טבעת הקידושין כסמל בדתות ותרבויות רבות ושונות. כסמל ואמצעי ביטוי לשינוי הסטאטוס, למעבר מרווקות לזוגיות, קוד אוניברסלי לנישואין ומחויבות בין שני אנשים. הנוצרים מקדשים עם טבעת הזהב הקלאסית, אותו חישוק עדין ומוכר ובמעמד הכומר מחליפים שבועות: "בטוב וברע בעוני ובעושר". גם המוסלמים והדרוזים מקדשים בטבעת זהב וקוראים משפט מן הקוראן בו הם מתחייבים לפרנס את בת זוגם, לאחר חתימה על מסמך המקביל לכתובה ביהדות.

טבעת הקידושין מנציחה את הרגע בו חתן וכלה נשבעים אמונים זו לזה ומניחים את היסודות לביתם המשותף. הטבעת מסמלת זוגיות ומשפחה יותר מכל דבר אחר. יותר מתמונה העומדת על המזנון או סרט הוידיאו של החתונה. הטבעת נשארת על כף ידך 365 ימים בשנה, 24 שעות ביממה וזו גם מטרתה העיקרית ביהדות - להנציח את הרגע, להחזיר אותך בכל יום להבזק שניה אחת לאותו רגע משמח בו התקדשת.

לפי ההלכה היהודית רשאי חתן לקדש את כלתו בכל טבעת ששווייה נמדד בפרוטה לפחות, אפילו טבעת ברזל או פח ובלבד שהיא עשויה מחומר אחיד וללא עירוב מתכות. כלומר, אם הטבעת עשויה כסף עליה להיות מכסף בלבד ואם מזהב - זהב ללא כל מתכת נוספת. כלות שחפצות בטבעת בכמה צבעים יכולות לבחור טבעת עשויה זהב מצבעים שונים - אבל לעולם לא בשילוב כסף.

מומחים ממליצים להשתמש בזהב 18 קראט, שכן זהו הזהב הקרוב ביותר לטהור ונוח לעיבוד, אשר אינו נחרץ או מתעוות. על מנת להבטיח כי אמנם מדובר בזהב, יש לבדוק את החותמת המוטבעת על הטבעת. כלל חשוב מאוד הוא כי על הטבעת להיות עגולה וחלקה לחלוטין בחלקה הפנימי, כיוון שהעיגול מסמל את האינסוף שבזוגיות. המהדרין, לא מטביעים חותמות בתוך הטבעת אלא בחלק החיצוני על מנת לא לפגוע בסמלי הזוגיות.

האם מותר לשבץ בטבעת אבני חן?

אסור בתכלית האיסור לקדש בטבעת משובצת באבן טובה. מותרות עם זאת, חקיקות ועיטורים על הצד החיצוני של הטבעת - ובלבד שאלה יהיו עשויים מאותה מתכת. ההלכה היהודית קובעת, כי על הטבעת להיות משולמת עד תום על ידי החתן - ממש עד ערב החופה. מתחת לחופה ישאל הרב את החתן אם רכש את הטבעת בכספו והאם הטבעת בקניינו המלא והגמור. מי שרוצה להמשיך בטקס - מוטב שיוכל לומר כן בשלב הזה.

האם ייתכן מצב בו הרב יסרב לקדש בטבעת מסוימת?

עלול להיווצר מצב בו יאמר הרב - בטבעת זו אינני מקדש, אבל הסבירות נמוכה. יחד עם זאת, מומלץ תמיד להראות את הטבעת לרב לפני החתונה ובכך להימנע ממצבים לא נעימים.

בשוק רווי התכשיטים והטבעות של ימינו, קשה להצביע במדויק על ההבדל בין טבעות המשמשות לקידושין וטבעות "רגילות". המשמעות היא שכל טבעת בשוק, שמוצאת חן בעיניכם ועונה על הדרישות הבסיסיות - יכולה לשמש כטבעת נישואין וקידושין. ערב החתונה מהווה גם פתח לפינוק שאינו בשגרה. השמלה נתפרת במיוחד, חליפה חדשה לחתן וגם הטבעת יכולה "להיתפר" בדיוק למידות הכלה.

ההיצע הקיים הוא גדול ומרהיב, אבל זוגות רבים אוהבים ליצור את התכשיטים האישיים שלהם ולנסות לצקת לתוכם מאופיים ומאפייניהם כזוג, הם יושבים עם המעצב ויחד מנסים לעצב תכשיט, או במקרה הזה טבעות, שיבטאו את הזוגיות, הקשר והאהבה המיוחדת להם.

בהצלחה עם בחירת הטבעת!

ההצבעה שלך: ריק Average: 5 (1 vote)